No Image Available

3 Kuşak 7 İklim / Serkan Güresmer

 Yazar: Serkan Güresmer  Kategori: Akademik, Araştırma, Masal  ISBN: 978-625-99047-0-2  Satın Al
 Açıklama:

Bu kitap, geçmişte üretilen birikimin izini sürmektedir.

Çalışma, yüzlerce yıl önce insanların kaygı, endişe, umut ve korkularını anlatan hikâye, mitoloji ve masalı konu edinmektedir.

Özellikle Muş bölgesi üzerinde bu anlatıları derlemeye çalışmıştır. Bu anlatılar, bizden önce yaşamış insanlarla bizi aynı hikâyenin parçası kılmaktadır. Adeta, geçmiş bugüne taşınmaktadır. Bu anlatılarda, bilincimizi oluşturan sembolü; kültürel sürekliliği sağlayan değerleri, evren ve insana ait tahayyülümüzü görebiliriz.

Anlatılar derinlemesine incelendiğinde, fay hatlarının geçmişte deprem katmanlarını gösterdiği gibi, travmalarımızı ve bilinç dışını fark edebiliriz. Kendimizle bu anlatılar dolayımında yüzleşebiliriz. Dolayısıyla, kitaptaki anlatılar, kişini kendini bulması ve keşfetmesine ayna tutar. Psikanalitik, antropoloji ve hermenötik bilimleri, insanın ne olduğunu insana ait anlatılarda bulmaya çalışır.

Psike bir hikaye içinde kendini açar. Antropoloji, insanın kökenini buradan inşa etmeye çalışır. Elinizdeki kitap, bu disiplinlerin tamamını besleyen anlatıları derlemektedir. Serkan Güresmer, bu anlatı derlemesi sayesinde geçmişteki insanların tahayyülünü, fikrini ve endişelerini önümüze koyar.


Other Books From - Akademik
Other Books By - Serkan Güresmer Back